عضو فراکسیون پارلمانی الفتح: دولت عراق در قبال تجاوزات آمریکا موضع قاطعانه اتخاذ کند

به گزارش مجله همراهان، یک نماینده مجلس عراق با اشاره به تجاوزات مداوم نیروهای آمریکایی علیه مراکز حشد شعبی خواهان اقدام قاطع دولت عراق در قبال چنین تجاوزاتی شد.

عضو فراکسیون پارلمانی الفتح: دولت عراق در قبال تجاوزات آمریکا موضع قاطعانه اتخاذ کند

احمد الکنانی عضو فراکسیون مجلسی الفتح در تبادل نظر با خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران در بغداد ضمن انتقاد شدید از برخورد گزینشی با موضوع حاکمیت عراق گفت: چرا در تبادل نظری راهبردی بین دولت عراق و آمریکا موضوع خروج نیروهای آمریکایی از عراق آنالیز نشد؟

وی از بعضی سیاستمداران عراقی که با حاکمیت عراق برخورد کاملا گزینشی و مبتنی بر معیارهای دوگانه دارند به شدت انتقاد کرد و گفت: این عده با مشاهده نقض حریم هوایی کشور به دست نیروهای بیگانه سکوت می نمایند.

درخواست برای اخراج نیروهای بیگانه

الکنانی از مجلس نمایندگان خواست نیروهای بیگانه را که با خونسردی عراقی ها را به قتل می رسانند، از کشور بیرون برانند.

وی یادآور شد: بعضی سیاستمداران چشم خود را به بمباران مداوم خاک عراق از سوی ترکیه می بندند و آن را نقض حاکمیت عراق نمی دانند.

اختلاف سیاستمداران عراقی زمینه ساز اقدامات تجاوزکارانه آمریکا

این نماینده مجلس عراق با اشاره به تجاوز هواپیماهای آمریکا و حمله به مواضع وابسته به الحشد الشعبی در نوار مرزی بین عراق وسوریه گفت: امروز پیش از همه از دولت عراق و هم نیروهای سیاسی انتظار می رود موضع یکپارچه ای در قبال این تجاوز آشکار و پرده دری آمریکا داشته باشند زیرا به علت یکی نبودن موضع سیاسی عراق و اختلافات موجود بین سیاستمداران عراقی، زمینه برای حمله آمریکا به نیروهای عراقی فراهم شد.

وی ادامه داد: الحشد الشعبی فقط در مدت اخیر برای تعقیب و پیگیری بقایای گروه تکفیری داعش بیش از 150 عملیات منحصر به فرد انجام داد.

حضور نیروهای حشد برای نابودی بقایای گروهک های تروریستی لازم است

الکنانی در ادامه با ابراز تاسف شدید از درخواست بعضی سیاستمداران عراقی مبنی بر برچیدن نیروی الحشد الشعبی و یا ادغام آن و یا خارج کردن آن از منطقه ها استقرار کنونی گفت: آنان به خوبی می دانند، حضور نیروهای الحشد الشعبی در این منطقه ها اضافه نیست بلکه امری سرنوشت ساز برای مقابله با تروریسم و نابودی بقایای گروهک های تروریستی است.

وی با اشاره به موضع دولت عراق و بیانیه های اخیر آن گفت: این بیانیه ها و موضع گیری ها در سطح اتفاقی که اتفاق افتاده است، نیست بلکه باید موضع خود را در قبال چنین تجاوزاتی شدت بخشیم و ما به اسم دولت اگر نتوانیم از نظر نظامی به آمریکا پاسخ دهیم امکان اتخاذ اقدامات دیپلماتیک وجود دارد.

عضو فراکسیون الفتح در بخش دیگری از این تبادل نظر این سوال را عنوان نمود که تبادل نظری راهبردی بین دولت عراق و آمریکا به کجا رسید؟ سول ما این است که چرا در این تبادل نظرها موضوع تکرار پی درپی حملات آمریکا و تجاوزات آن علیه نیروهای امنیتی آنالیز نشد؟

وی گفت: جای بسی تاسف است که هواپیمایی که فرزندان ما را در حمله هوایی هدف قرار داد از باند فرودگاه در پایگاهی از اربیل به پرواز در آمد و بعلاوه پهپادها از اردن برخاستند که این مصداق این ضرب المثل عربی با این مضمون است که راهی که در پیش گرفته اید چه از سوی دولت اردن و چه از سوی اقلیم کردستان عراق اشتباه است.

باید راه بهانه تراشی آمریکا بسته گردد

الکنانی تاکید نمود: چاره ای جز اتخاذ موضع یکپارچه وجود ندارد تا اجازه ندهیم هیچ توجیهی برای دولت آمریکا و نیروهای آمریکایی برای آسیب رساندن به نیروهای قهرمان الحشد الشعبی وجود داشته باشد زیرا الحشد الشعبی بخش جدایی ناپذیر نیروهای امنیتی عراق هستند.

وی گفت: رژه نظامی الحشد الشعبی که هفته جاری انجام شد و در آن سطح بسیار بالای نظم و توانمندی این نیروها به نمایش عایدی، موجب خشم دشمنانش شد تا جایی که در کوشش برای کشاندن الحشد الشعبی به درگیری هستند اما همگی عراقی ها فرزندان این کشور هستند.

دولت عراق در قبال آمریکا موضع قاطعانه اتخاذ کند

این عضو مجلس عراق تاکید نمود: امروز توپ در زمین دولت عراق است و باید اقدامی اتخاذ کند که در سطح این رخداد باشد تا طرف آمریکایی از این تجاوزات مداوم دست بردارد.

وی یادآور شد: در عراق اشتباهات زیادی رخ می دهد که بعضی چشم خود را به روی آن می بندند و بعضی دیگر نگاهی ناقص به این اشتباهات دارند اما وقتی در بعضی منطقه ها اتفاقاتی می افتد، شاهدیم همین افراد چطور زمین و زمان را بر سر حاکمیت کشور خراب می نمایند حال آنکه ما خود شاهدیم حاکمیت کشور در آسمان و حریم هوایی بدست نیروهای بیگانه ای نقض شده است؛ نیروهایی که با خونسردی قاتل فرزندان عراق هستند و مجلس بیرون راندن آنان را خواهان شده است.

الکنانی سپس این سوال را عنوان نمود که چرا بعضی حاکمیت عراق را به فراموشی می سپارند و یک کلمه از آن حرفی به میان نمی آورند و بعلاوه هنگامی که همسایه ترک خاک عراق را به شکل مداوم هدف حمله هوایی قرار می دهد، نامی از حاکمیت عراق دیده نمی گردد؟ بی تردید این یعنی دوگانگی مواضع و من بر این باورم هرکس با ملی گرایی و میهن پرستی تعاملی دوگانه دارد، در میهن پرستی و ملی گرایی با خلل و مشکل روبرو است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1750

به "عضو فراکسیون پارلمانی الفتح: دولت عراق در قبال تجاوزات آمریکا موضع قاطعانه اتخاذ کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو فراکسیون پارلمانی الفتح: دولت عراق در قبال تجاوزات آمریکا موضع قاطعانه اتخاذ کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید