مقام سابق انگلیس: برگزیت بزرگترین خطای سیاست خارجی در دوران بعد از جنگ است

به گزارش مجله همراهان، رئیس سابق مجلس انگلیس برگزیت را بزرگترین خطای سیاست خارجی انگلیس در دوران بعد از جنگ دانست.

مقام سابق انگلیس: برگزیت بزرگترین خطای سیاست خارجی در دوران بعد از جنگ است

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل مجله همراهان، جان برکو، رئیس سابق مجلس انگلیس مدت کوتاهی بعد از انتها دوران مسئولیت خود در این سمت موضع بی طرفی خود در قبال مسئله برگزیت را کنار گذاشته و خروج برنامه ریزی شده انگلیس از اتحادیه روپا را شدیدا محکوم کرد.

وی در دیداری با مجله همراهان خارجی در لندن گفت که من فکر می کنم برگزیت بزرگترین اشتباه سیاست خارجی در دوران بعد از جنگ است و این نظر صادقانه من است. به گفته این مقام سابق انگلیس، برگزیت تاثیر مثبتی بر اعتبار بین المللی انگلیس نخواهد داشت.

برکو در بخش دیگری از سخنانش توضیح داد که من دیگر رئیس مجلس انگلیس نیستم و دیگر نیازی نیست مستقل عمل کنم. وی تاکید نمود که در دوران مسئولیت خود در این سمت همیشه بی طرف عمل نموده و همچنین با حامیان برگزیت منصفانه رفتار نموده است.

در رای گیری دوشنبه شب، هفت نفر برای تصدی کرسی ریاست مجلس عوام انگلیس نام نویسی کردند که از میان آنها لیندزی هویل با کسب 325 رای به ریاست نهاد قانون گذار انگلیس انتخاب شد. او از سال 1997 میلادی نماینده منطقه چورلی و از 10 سال پیش معاون جان برکو رئیس سابق مجلس عوام بوده است.

برکو از سال 2009 میلادی ریاست مجلس عوام را عهده دار بود و قصد داشت تابستان سال جاری از مقام خود کناره گیری کند. اما پس از تمدید مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، برنامه خود را به 9 آبان موکول کرد.

او از جمله شخصیت های سیاسی انگلیس بود که با دعوت ترزا می نخست وزیر سابق از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و سخنرانی او در مجلس بشدت مخالفت کرد. او گفته بود: من تمایلی ندارم تا از دونالد ترامپ برای سخنرانی در مجلس دعوت کنم. ما به روابط مان با آمریکا احترام می گداریم و دعوت از رئیس جمهوری آمریکا خارج از اختیارات رئیس مجلس است. اما من قویا احساس می کنم که برای ما در مجلس مخالفت با نژاد پرستی، تبعیض نژاد و حمایت از برابری فراتر از قانون و دستگاه قضایی است.

این مساله سبب شد تا شماری از نمایندگان خواهان برکناری وی از سمتش شوند اما این طرح به خاتمه نرسید.

براساس رویه پذیرفته شده، سخنگوی مجلس عوام نقش ریاست این نهاد را ایفا می نماید. او پس از انتخاب به سمت سخنگویی، باید گرایش های سیاسی خود را کنار گذاشته و جانب بی طرفی را رعایت کند.

هویل در حالی ریاست مجلس عوام را برعهده گرفته که انگلیس از یک سو با انتخابات سراسری 12 دسامبر (21 آذر) و از سوی دیگر با بحران خروج از اتحادیه اروپا روبروست.

اتحادیه اروپا تا 31 ژانویه (11 بهمن) به انگلیس مهلت داده تا درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا توافق نموده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند. جانسون با برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام و تغییر آرایش مجلس امیدوار است با کسب اکثریت قاطع کرسی ها، توافق برگزیت را به تائید نمایندگان برساند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 487

به "مقام سابق انگلیس: برگزیت بزرگترین خطای سیاست خارجی در دوران بعد از جنگ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام سابق انگلیس: برگزیت بزرگترین خطای سیاست خارجی در دوران بعد از جنگ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید