شرایط عجیب ترامپ در آمریکا

به گزارش مجله همراهان، دین عبیدالله* نویسنده ارشد در پایگاه خبری دیلی بیست، در مقاله ای برای این پایگاه خبری، به سیاست فاجعه بار ترامپ در رابطه با اقتصاد کرونا زده آمریکا پرداخته و رویکرد ترامپ به این مساله را، حامل خسارت های گسترده به ایالات متحده آمریکا دانسته است. وی در این رابطه می نویسد:

شرایط عجیب ترامپ در آمریکا

در شرایط فعلی، بیش از 32 میلیون آمریکایی، به نحوی در حال استفاده از مزایای بیمه بیکاری در کشورشان هستند. در این راستا، پنجشنبه گذشته، برخی منابع گزارش دادند که در هفته گذشته، قریب به 1.2 میلیون آمریکایی دیگر، برای نخستین بار اقدام به ارائه درخواست خود جهت دریافت بیمه بیکاری کرده اند. این بیستمین هفته پیاپی در آمریکاست که بیش از یک میلیون نفر برای دریافت بیمه بیکاری، درخواست خود را ارائه کرده اند. از این رو باید پرسید که اساسا طرح رئیس جمهور ترامپ در این رابطه چیست؟

به گزارش خبرنگاران، پاسخ به این پرسش چندان سخت نیست. واکنش دولت ترامپ به بیکاری و مسائل مالی آمریکایی ها دقیقا مشابه واکنش وی در زمینه مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا در کشورش بوده است. واکنشی توام با دروغ، انکار واقعیت ها، و امیدواریِ بی پشتوانه مبنی بر اینکه اوضاع، به نحوی معجزه آسایی درست خواهد شد. این رویکرد ترامپ در زمینه مدیریت بحران کرونا کارساز نبوده و به نحو مشابهی، در این رابطه نیز (حل مسائل و مسائل مالی آمریکا)، کارساز و گره گشا نخواهد بود.

ترامپ اخیرا با حضور در یکی از برنامه های شبکه فاکس نیوز، بار دیگر سیاست دروغگویی را در قبال بحران شیوع ویروس کرونا در کشورش در پیش گرفت. وی در جریان این حضور تلویزیونی مدعی شد: والدین آمریکایی باید بدانند که بچه هایشان در برابر ویروس کرونا کاملا ایمن هستند. این ادعا به قدری غلط و غیرمسوولانه بود که شبکه های اجتماعی توئیتر و فیس بوک، به سرعت آن را حذف کردند. ترامپ همچنین از طرح های خود در مورد میلیون ها آمریکایی بیکار نیز گفت. وی در این رابطه گفت: اندکی به این فکر کنید که چقدر اوضاع اقتصاد آمریکا قبل از بحران کرونا خوب و قوی بود. وی هیچ پیشنهادی مبنی بر طرح خود جهت اشتغال زایی در آمریکا و اقتصاد کرونا زده اش ارائه نکرد. در مقابل، وی به مخاطبان یادآوری کرد که آمار های خیره کننده دولت وی قبل از بحران کرونا در زمینه ایجاد شغل در آمریکا را هرگز فراموش نکنند. وی همچنین گفت: ما قبل از شیوع ویروس کرونا، بهترین اقتصاد جهان را داشتیم. این ادعا ها در شرایطی مطرح می شوند که اساسا هیچ نسبتی با اوضاع کنونی و بحران زده آمریکا ندارند.

ترامپ حتی در مورد واقعیت های مالی آمریکا قبل از بحران کرونا نیز دروغ می گوید. این یک دروغ بزرگ است که آمریکا قبل از بحران کرونا، برترین اقتصاد جهان بوده است. با این حال، رویکرد های متوهمانه وی در مورد شرایط بیکاران در آمریکا، خسارت های قابل توجهی را برای این کشور به بار آورده است. ترامپ پیشتر در اوایل ماه می گفته بود: اگر ما خیلی زود اقتصاد آمریکا را بازگشایی کنیم و مشاغل به فعالیت های عادی خود فارغ از توجه به ویروس کرونا بازگردند، کارگران بسیاری بار دیگر به محل کار خود بازخواهند گشت و این مساله بحران گسترش بیکاری در آمریکا را به نحو قابل ملاحظه ای تسکین خواهد داد. با این حال، این ایده ترامپ صرفا یک ایده دروغ و ظالمانه بود که فقط و فقط، اوضاع را در آمریکا بدتر کرد و بحران های گسترش ویروس کرونا و بیکاری در آمریکا را نیز از بین نبرد.

آمریکا هنوز هر هفته با سیل بزرگی از جمعیت بیکاران روبرو می شود که بایستی برای تامین هزینه های بیمه بیکاری آن ها، تدابیری خاصی را بیندیشد و منابع مالی گسترده ای را به این مساله اختصاص دهد. از سویی، بسیاری از فرصت های شغلی و مراکز شغلی که نیروی کار آمریکایی در آن ها کار می کرده است، به دلیل خسارات سنگین (مخصوصا برای رستوران داران و خرده فروشان)، از بین رفته است و نیروی کار آمریکایی دیگر نمی تواند به محل کار اسبق خود در این محل ها بازشود. بدتر از همه اینکه بر اساس تحقیقی که به تازگی توسط کنگره آمریکا اجرا شده، این شرایط به زودی سروسامان نخواهد یافت و حداقل تا چند سال آینده، اختلال جدی در اقتصاد آمریکا ایجاد می کند و این کشور بایستی با این بحران، دست و پنجه نرم کند. فراموش نکنیم که پس از بحران مالی سال 2008 جهان، تقریبا نیاز به 8 سال زمان بود تا آمار های مرتبط با بحث بیکاری در آمریکا، بهبود یابند. مشکل اصلی اقتصاد آمریکا در برهه کنونی این است که دونالد ترامپ از اینکه بحران مالی این کشور را بر اساس واقعیات، مخاطب قرار دهد طفره می رود. وی عینا این رویکرد را در مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا نیز از خود نشان داد و در آنجا نیز خلق فاجعه کرد.

درست بر خلاف ترامپ، جو بایدن و کارزار انتخاباتی وی، طرح مدون و منسجمی را جهت ایجاد شغل برای اقتصاد بحران زده آمریکا، ارائه کرده اند. دموکرات ها وعده ایجاد پنج میلیون شغل را از طریق سرمایه گذاری در زیرساخت های داخلی و حوزه فناوری های پیشرو نظیر 5G و وسایل حمل و نقل الکتریکی، داده اند. تنها چند هفته قبل، جو بایدن طرحی را ارائه کرد که وعده ایجاد سه میلیون شغل در حوزه های مرتبط با آموزش و پرستاری را تضمین می کرد.

نمی توان با قطعیت گفت که چه تعداد شغل با تکیه بر ابتکارات و طرح های بایدن ایجاد می شوند. با این حال، در این میان یک نکته وجود دارد که باید به آن توجه کنیم: وی (بایدن)، این واقعیت که آمریکا در شرایط فعلی در نقطه بحرانی است را پذیرفته است. میلیون ها آمریکایی دیگر نمی توانند به شغل های قبلی خود بازگردند و توان تامین معاش خود را دیگر ندارند. شغل های جدیدی بایستی ایجاد شوند و دولت فدرال جهت تحقق این مهم، می تواند نقش معناداری بازی کند.

ترامپ به معنای واقعی کلمه یک شومن است که به واقعیت ها بی توجه است. رویکرد وی، فقط و فقط حامل خسارت برای آمریکا است. هیچ نشانه ای دال بر اینکه وی قرار است رویکرد خطرناک و ویران کننده خود را رها کند، وجود ندارد. این یک فاجعه تمام-عیار برای آمریکا است.

*نویسنده: دین عبیدالله، وی نویسنده ارشد در پایگاه خبری دیلی بیست است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1200

به "شرایط عجیب ترامپ در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط عجیب ترامپ در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید