پیامدهای مخرب و مزایای احتمالی خروج یونان از منطقه یورو

به گزارش مجله همراهان، خبرنگاران: یک خبرگزاری آمریکایی در گزارشی به آنالیز پیامدهای مخرب و مزایای احتمالی خروج یونان از منطقه یورو متعاقب رای منفی مردم این کشور به دریافت یاری مالی جدید در ازای اجرای طرح های ریاضت مالی بیشتر پرداخت.

پیامدهای مخرب و مزایای احتمالی خروج یونان از منطقه یورو

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، همه پرسی در یونان درباره موافقت و یا مخالفت مردم این کشور برای دریافت بسته یاری جدید مالی بین المللی در قبال انجام طرح های ریاضت مالی بیشتر در حالی در حال برگزاری است که خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در گزارشی به آنالیز تاثیر یاری نماینده و یا زیان بار خروج احتمالی یونان از اتحادیه اروپا متعاقب روشن شدن نتیجه این رفراندوم، بر واحد پول اروپا پرداخته است.

بر اساس این گزارش، در حالیکه مذاکرات درباره بسته یاری مالی جدید به یونان قطع شده است و دیگر پولی در دستگاه های خودپرداز این کشور وجود ندارد، خروج احتمالی و قریب الوقوع یونان از منطقه یورو دیگر یک برآورد و حدس محسوب نمی گردد و حال این سوال مطرح می گردد که خروج یونان چه عواقبی برای مردم یونان و ارز مشترک 16 ساله این کشور با سایر کشورهای اتحادیه در پی خواهد داشت.

آسوشیتدپرس نوشت که تاثیر خروج یونان از اتحادیه اروپا برای مردم این کشور یک درد و هرج و مرجی شدید به حساب می آید و این در حالیست که ارز اتحادیه اروپا احتمالا می تواند از این شوکه ابتدایی جان سالم به در ببرد؛ در این بین، سال ها طول می کشد که هزینه های بلند مدت تر ناشی از خروج یونان از اتحادیه اروپا و حتی هر گونه مزیت احتمالی آن آشکار گردد.

شماری از کارشناسان بر این باورند که یکی از مخرب ترین پیامدهای خروج یونان از اتحادیه، برای ارز یورو خواهد بود و این پیامد ادعاهای طرح شده مبنی بر اینکه یورو کلید رفاه و رونق محسوب می گردد را تضعیف خواهد نمود.

رای امروز یکشنبه مردم یونان به درخواست های جانکاه کشورهای وام دهنده به دولت آتن مبنی بر اجرای طرح های ریاضت مالی بیشتر، می تواند یک نقطه عطف محسوب گردد؛ رای منفی یونانی ها به دریافت یاری مالی جدید به معنای این است که آنها دیگر خواستار وام بیشتر نیستند و این یعنی تنها چاره یونان بعد از تمام شدن یوروهای مورد نیاز برای پرداخت حقوق بازنشستگی و دستمزد مردم و به کار انداختن مجدد بانک های این کشور، چاپ پول رایج برای خود است.

آسوشیتدپرس در ادامه این گزارش به تشریح بعضی زیان ها و در عین حال مزایای احتمالی خروج یونان از منطقه یورو پرداخته است؛

اولین بحثی که مطرح است، امنیت منطقه یورو است؛ دیدگاه گسترده ای که در میان تحلیلگران وجود دارد، این است که با خروج یونان، منطقه یورو در کوتاه مدت سقوط نخواهد نمود و پیامدهایی مانند آشفتگی و هرج و مرج، سقوط بازار سهام و قرض دریافت پول لازم برای تامین هزینه های سایر اعضای ضعیف تر منطقه یورو مانند پرتغال و ایتالیا، برای مدت زمان کوتاهی به وجود خواهند آمد.

بعضی دیدگاه ها نیز این است که پیامدهای کوتاه مدت خروج یونان از اتحادیه اروپا ترسناک تر هستند و در این بین، جک لو وزیر خزانه داری آمریکا همیشه هشدار داده که اقتصاد جهانی که در حال حاضر نیز در حال طی کردن راستا ناهموار بهبود است، نباید با بحران احتمال خروج یونان از اتحادیه روبرو گردد.

یکی دیگر از پیامدهای خروج یونان این است که اگر معلوم گردد که کشوری می تواند از اتحادیه اروپا خارج گردد، ممکن است که سرمایه گذاران اینطور تصور نمایند که سایر کشورهای اتحادیه نیز امکان این خروج را دارند و بنابراین، این سرمایه گذاران ممکن است که در ازای خطری که برای اعطای وام به کشورهایی مانند پرتغال و ایتالیا وجود دارد، درخواست سود بیشتری داشته باشند.

از طرف دیگر، بعضی از اقتصاددانان نیز خروج یونان از اتحادیه را با خسارت های طولانی مدت به یورو همراه می دانند؛ در این بین تحلیلگران موسسه اعتبار سنجی استاندارد اند پورز می گویند که تداوم یکپارچگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با خروج یونان غلط از آب در می آید و این امر می تواند فرضیاتی که بیش از دو دهه است از سیاست مالی و سیاسی کشورهای اتحادیه اروپا پشتیبانی می نمایند را زیر سوال ببرد.

بن می اقتصاددان ارشد اروپایی در موسسه آکسفورد اکانامیکس بر این باور است که بدترین ضربه ناشی از خروج یونان از اتحادیه اروپا این است که اقتصاد این کشور بعد از خروج از اتحادیه، قوی تر رشد کند.

بر این اساس، شکی نیست که خروج یونان از منطقه یورو به معنای یک فاجعه قریب الوقوع برای این کشور است و این خروج در کوتاه مدت که ممکن است چندین سال طول بکشد، به معنای سقوط بانکداری است؛ سقوطی که معاملات معمول را غیر ممکن می سازد.

از طرف دیگر، واحد پول جدید یونان نیز سقوط خواهد نمود که این امر به معنای قصور در پرداخت بدهی های وام این کشور خواهد بود؛ همچنین شرکت های یونانی که به شرکت های خارجی بدهکار هستند، قادر به بازپرداخت این بدهی ها نخواهند بود؛ بسیاری از این شرکت ها ورشکسته می شوند و دولت آتن بدون داشتن وام دهنده و سقوط مالیات بر درآمد، مجبور می گردد تا هزینه ها را به مراتب بیشتر از زمان اجرای توافق منفور ریاضت مالی، کاهش دهد و حتی ممکن است به یاری های انسان محبت آمیز نیاز پیدا کند.

آسوشیتدپرس در ادامه آنالیز تبعات منفی خروج یونان از منطقه یورو نوشت که این احتمال نیز وجود دارد که تورم در یونان از کنترل خارج گردد به خصوص اگر بانک مرکزی مجبور گردد تا برای نجات بانک های یونان و تامین بودجه دولت آتن، پول چاپ کند.

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 971

به "پیامدهای مخرب و مزایای احتمالی خروج یونان از منطقه یورو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای مخرب و مزایای احتمالی خروج یونان از منطقه یورو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید