کاهش 90 درصدی معاملات مسکن در فروردین سال جاری

به گزارش مجله همراهان، خبرنگاران/خراسان رضوی رییس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد گفت: آمار معاملات مسکن در فروردین 99 بیش از90 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

کاهش 90 درصدی معاملات مسکن در فروردین سال جاری

جهت دریافت خدمات طراحی حیاط خانه ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

علی مرادزاده در گفت گو با خبرنگاران در مورد مقایسه آمار خرید و فروش مسکن در اسفند 98 و 97 بیان نمود: در اسفند سال 98، 6644 اجاره و 5674 مبایعه و در اسفندماه سال97، 6388 اجاره و 7444 مبایعه منعقد شده است.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد اضافه نمود: آمار اسفند 98 نسبت به اسفند 97حدود پنجاه درصد کاهش داشته است و این کاهش بیش تر به دلیل شیوع ویروس کرونا بود که ما دفاتر همکاران را تعطیل کردیم و غالب همکاران از 20 اسفند فعالیت خود را تعطیل و هم چنان نیز اجازه فعالیت ندارند.

وی اظهار داشت: هم چنین آمار معاملات مسکن در فروردین 99 بیش از 90 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این مقدار به این معنی ا ست که با وجود تعطیلی واحدها، هم چنان تعدادی معامله اجرا شده است که طرفین با بنگاهیان تماس گرفته و با رعایت پرتکل های بهداشتی در دفتر املاک قرارداد منعقد شده است.

مرادزاده در ارتباط با تعداد واحدهای متخلف عنوان نمود: تعداد واحدهایی که از قوانین تعطیلی تخطی نموده اند چیزی حدود کمتر از ده درصد کل دفاتر است که این واحدها نیز پلمب شده اند.

30 درصد دفاتر املاک پس از بازگشایی به سمت ورشکستگی مالی می فرایند

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد در مورد احتمال ورشکستگی مالی واحدها توضیح داد: پیش بینی می گردد حداقل30 درصد از دفاتر مشاور املاک پس از بازگشایی مجدد و اعلام شرایط خود به اتحادیه، به سمت ورشکستگی مالی و جمع آوری کشیده شوند، چرا که علاوه بر تعطیلی های اخیر، در حال حاضر دورنمای مثبتی از خرید و فروش ملک وجود ندارد و پس از بازگشایی دفاتر از اول اردیبهشت نیز، افزایش معاملات چشم گیری پیش بینی نمی گردد.

وی در ارتباط با قیمت مسکن پس از انتها تعطیلی واحدها گفت: پیش بینی می گردد پس از بازگشایی مجدد دفاتر تا خرداد، قیمت فروش واحدهای قدیمی ساز کاهش یافته و تعداد فروشندگان این نوع واحدها افزایش یابد، اما قیمت واحدهای نوساز، به دلیل این که هزینه های فراوری پایین نیامده است و قیمت ساخت این نوع واحدها گران درمی آید؛ افزایش یابد و این افزایش احتمالی، چیزی حدود10 تا 20 درصد نسبت به سال گذشته خواهد بود.

مرادزاده درخصوص نحوه اجرایی شدن قانون مالیات برخانه های خالی تشریح کرد: قانون مالیات برخانه های خالی در صورتی که درست اجرا گردد، باعث کاهش قیمت ها خواهد شد؛ اما استراتژی دولت در این زمینه هنوز تعیین نیست و تنها مالیاتی برای خانه هایی با رقم بالا درنظر گرفته شده است که این رقم مالیات، آن قدر ناچیز است که در ماهیت کار تاثیری ندارد و مشابه مالیاتی ا ست که برای بحث خودرو در نظر گرفته شده و گفته می گردد کسانی که قیمت خودرویشان بیشتر از 700میلیون تومان است؛ موظف اند 300هزار تومان مالیات دهند، در حالی که این رقم، خرج یک باک بنزین این ماشین است.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد اضافه نمود: هنوز راهکاری در مورد اجرای این قانون به اتحادیه اعلام نشده و بعید می دانم چنین روشی تاثیری بر قیمت ملک بگذارد، اما در مجموع کار خوبی است و درصورت درست اجرا شدن، قیمت را تعدیل می نماید.

وی در ارتباط با تعداد خانه های خالی در سطح استان بیان نمود: هیچ کس آمار دقیقی از تعداد خانه های خالی در استان ندارد و آماری که در مورد تعداد این خانه ها در کشور داده می گردد حدودی است، گفته می گردد حدود یک تا یک و نیم میلیون خانه خالی در سطح کشور وجود دارد. تنها راهکاری که برای محاسبه حدودی تعداد خانه های خالی وجود دارد و از آن استفاده می گردد مقایسه تعداد پروانه ها و تعداد خانوارهاست که اختلاف این دو، بیانگر تعداد خانه های خالی ا ست.

مرادزاده در مورد اجرایی شدن این قانون در سایر کشورها گفت: این قانون تقریبا در تمام جهان اجرا شده و برخلاف کشور ما که مالیات، بحث مغفولی ا ست؛ توجه زیادی هم از سمت دولت ها و هم از سمت مردم به آن شده است، مقدار این مالیات در ایران، باید حداقل چیزی حدود 5 تا10 درصد قیمت خانه باشد و این مقدار در سایر کشورها، حدود 20 درصد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 878

به "کاهش 90 درصدی معاملات مسکن در فروردین سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 90 درصدی معاملات مسکن در فروردین سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید