اولین نامه انتخاباتی دفتر تحکیم وحدت به روسای ناسا و شانا ، انتخابات، آزمون عظیم احزاب در ایجاد بستری مناسب برای مشارکت حداکثری خبرنگاران

به گزارش مجله همراهان، اولین نامه انتخاباتی دفتر تحکیم وحدت خطاب به روسای ناسا و شانا با عنوان مسئولیت سیاسی احزاب در قبال مشارکت سیاسی مردم منتشر شد.

اولین نامه انتخاباتی دفتر تحکیم وحدت به روسای ناسا و شانا ، انتخابات، آزمون عظیم احزاب در ایجاد بستری مناسب برای مشارکت حداکثری خبرنگاران

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرنگاران، اولین نامه انتخاباتی دفتر تحکیم وحدت خطاب به روسای ناسا و شانا با عنوان مسئولیت سیاسی احزاب در قبال مشارکت سیاسی مردم منتشر شد.

متن نامه بدین توضیح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای بهزاد نبوی، رئیس محترم نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان (ناسا)

جناب آقای غلامعلی حداد عادل، دبیر محترم شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا)

سلام علیکم

انتخابات فرایندی برای حل معضلات و مسائل کشور با رجوع به رای و نظر مردم و از طریق دست توانمند خواست و اراده ی ملت است. لکن این رجوع به رای و نظر مردم زمانی می تواند منجر به حل معضلات و کارآمدی ساختار شود که متکی به اراده محکم آحاد مردم باشد.

از همین روی درصد مشارکت بالا در انتخابات ها خود عاملی برای تامین امنیت کشور، افزایش قدرت در سطح سیاست خارجه و ایجاد همدلی برای حل مسائل در سطح سیاست داخلی است. به همین دلیل چند توصیه در خصوص نقش احزاب در افزایش مشارکت سیاسی مردم و ایجاد فضا برای تشکیل دولتی کارآمد ارائه می شود:

1. بی تردید دولت یازدهم و دوازدهم به لحاظ آماری بدترین عملکرد را در بین تمام دولت ها در تاریخ جمهوری اسلامی ایران داشته است. تدبیر و امید آقایان کاری با مردم نموده است که ملت امروز از خود به درستی سوال می نماید؛ اگر بر فرض مثال در این هشت سال به جای روی کار آمدن دولت روحانی، جنگ نظامی بین ایران و کشوری متخاصم به وقوع می پیوست آیا حجم خسارات وارده بدین اندازه بود یا خیر؟ در چنین شرایطی و خصوصا با این حجم از ناکارآمدی، لاجرم افکار عمومی به دنبال مقصر می شود. حال اگر بازیگران واقعی خود را نشان دهند، افکار عمومی مطلع می شود؛ اما متاسفانه در کشور عزیزمان ایران، کسانی که سال ها تمام منابع کشور را در اختیار داشته اند، پس از دوران مسئولیت برای فرار از حجم ناکارآمدی ها ناگاه لباس اپوزوسیون های نظام بر تن می نمایند و اساساً مسئولیت سیاسی خود را در به عهده گیری شرایط پس می زنند.

2. در نظامات سیاسی مطرح جهان، نهاد احزاب خود عاملی برای گرم کردن تنور انتخابات و ایجاد فضای مشارکت سیاسی برای عموم مردم است. کاندیداهای هر جریان از چندین ماه قبل در انتخابات درون حزبی انتخاب و به عامه مردم معرفی می گردند. حال آنکه در کشور عزیزمان ایران یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری حتی بدنه احزاب سیاسی هم از نماینده خود در انتخابات خبر ندارند!

در چنین فضایی چطور می توان از مردم انتظار داشت با کاندیداهای ناگهانی همراه شوند و یک مشارکت مطلعانه را رقم بزنند؟ متاسفانه احزاب حتی تا این حد برای مردم ارزش قائل نیستند که با تمام قوا و با عناصر اصلی وارد عرصه شوند و متاسفانه پربسامدترین واژه انتخاباتی یک ماه مانده به ثبت نام کاندیداها، واژه کاندیدای اجاره ای است!

3. در ماه های منتهی به انتخابات بارها از شما دیده ایم که نهادها و شوراهای گوناگونی در راستای انتخاب نفرات انتخاباتی تشکیل داده اید؛ لکن حتی خروجی این جلسات در پشت درهای بسته، به گوش مردم نمی رسد. راه چاره رای گیری شفاف در جهت ایجاد اعتماد و مشارکت درون حزبی پیشکش، لااقل خروجی جلسات خود را قبل از شورای نگهبان به مردم اعلام کنید! متاسفانه احزاب ما رای مردم را به جای طلب کردن از خود مردم، از پدرخوانده های سیاسی و آن هم پشت درهای بسته طلب می نمایند.

رهبر معظم انقلاب امنیت کشور را وابسته به مشارکت سیاسی مردم می دانند، در این انتخابات چه آن هایی که داعیه ولایت مداری دارند باید برای مشارکت بجنگند، چه آن هایی که ادعای حفظ منافع ملی می نمایند باید برای امنیت کشور کوشش نمایند. می دانید که فضای رخوت سیاسی حاکم در جامعه در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری به نسبت انتخابات های گذشته، بی سابقه است.

میتینگ های سیاسی به دلیل شرایط کرونایی کم رونق خواهد بود و طبیعتا به دلیل مسئله کرونا، ترس از حضور پای صندوق رای مزید بر علت کاهش مشارکت می شود. در چنین شرایطی آزمون عظیم احزاب در ایجاد بستری مناسب برای مشارکت حداکثری خواهد بود.

و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1620

به "اولین نامه انتخاباتی دفتر تحکیم وحدت به روسای ناسا و شانا ، انتخابات، آزمون عظیم احزاب در ایجاد بستری مناسب برای مشارکت حداکثری خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین نامه انتخاباتی دفتر تحکیم وحدت به روسای ناسا و شانا ، انتخابات، آزمون عظیم احزاب در ایجاد بستری مناسب برای مشارکت حداکثری خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید