برندگان احتمالی جوایز نوبل چه کسانی هستند؟

به گزارش مجله همراهان، برندگان جوایز نوبل در هفته جاری اعلام می شوند. به همین دلیل موسسه وب آو ساینس گروپ فهرستی از نامزدهای احتمالی این جایزه در سه حوزه پزشکی، فیزیک و شیمی را ارائه نموده است.

برندگان احتمالی جوایز نوبل چه کسانی هستند؟

به گزارش مهر، شمارش معکوس تا اعلام برندگان جایزه نوبل شروع شده است. روز دوشنبه هفته جاری برنده جایزه نوبل پزشکی، روز سه شنبه برنده جایزه نوبل فیزیک و چهارشنبه برنده جایزه نوبل شیمی اعلام می شوند.

درهمین راستا وب سایت ها و بنیادهای علمی مختلف حدس های خود از برندگان جوایز نوبل سال جاری را اعلام نموده اند. موسسه Web of Science Group که یک تهیه نماینده اطلاعات و فناوری برای جامعه جهانی تحقیقات علمی است، نامزدهای احتمالی نوبل 2019 را در رشته های پزشکی، فیزیک و شیمی معرفی نموده است. این موسسه با آنالیز استنادات به تحقیقات علمی این دانشمندان را معرفی نموده است.

  • شانس های نوبل پزشکی

این موسسه پیش بینی می نماید هانس کلرورس از دانشگاه اوترخت هلند برای تحقیقات درباره راستا سیگنال دهی Wnt یا Wnt signaling pathway یکی از نامزدهای احتمالی پزشکی است. Wnt شیوه متمایز سازی سلول های بنیادین و شکل گیری سرطان را کنترل می نماید. اگر Wnt برنده این جایزه گردد، شرکت خصوصی Samumed می تواند ادعا کند تحقیقات آن درحوزه توسعه داروهایی برای هدف Wnt براساس تحقیقات برنده جایزه نوبل است.

جان کاپلر و فیلیپا ماراک نیز برای کشف میزان تحمل سلول های T شانس دریافت این جایزه را دارند. میزان تحمل سلول T مکانیسمی است که از طریق آن غده تیموس سلول های T را حذف می نماید که به بدن حمله می نمایند. این کشف درک از بیماری های خود ایمنی مانند آرتروز روماتوئید و لوپوس را ارتقا می دهد.

علاوه بر آنها کارل دیسروت از انستیتو پزشکی هوارد هیوز، ارنست بامبرگ از انستیتو مکس پلانک در حوزه بیوفیزیک و گرو میزن باخ استاد دانشگاه واینفلت و مدیر مرکز مدار های عصبی و رفتار در دانشگاه آکسفورد برای تحقیقات جداگانه در حوزه توسعه روشی نوین برای مشاهده و کنترل فعالیت عصبی به نام اوپتوژنتیک شانس دریافت نوبل پزشکی را دارند. این فناوری درک انسان از بیماری پارکینسون و اعتیاد را افزایش داده است.

  • شانس های نوبل فیزیک

وب آو ساینس گروپ پش بینی می نماید در حوزه فیزیک آرتور اکرت استاد فیزیک کوانتومی در انستیتو ریاضیات دانشگاه آکسفورد انگلیس برای تحقیقاتی بنیادین درباره حوزه نظریه های فیزیک در مورد رایانه ها و علوم اطلاعاتی شانس دریافت این جایزه را دارد. اکرت مخترع رمزنگاری کوانتومی مبتنی برهم تنیدگی است.

در کنار او تونی هینز استاد فیزیک کاربردی و علوم فوتون دانشگاه استانفورد نیز شانس برنده شدن را دارد. تحقیقات او به درک بهتری از طبقه ای از مواد در مقیاس نانو از جمله نانوتوب های کربن، گرافن و نیمه رساناهای دوبعدی منجر شد.

گزینه احتمالی دیگر در بخش فیزیک، جان پردو استاد فیزیک و شیمی دپارتمان فیزیک دانشگاه کرنل استو پیش بینی می گردد وی برای تحقیقات خود از درک طبعیت و مواد شانس برنده شدن این جایزه را داشته باشد. نظریه چگالی عملکردی(Density functional theory) او محاسبات ساختار الکترونیکی در حوزه فیزیک و شیمی کوانتومی را فراهم می نماید. این نظریه می تواند انرژی پیوندهای اتمی را پیش بینی کند.

  • شانسهای نوبل شیمی

این موسسه در حوزه شیمی رالف هوزگن استاد شیمی دانشگاه مونیخ و مورتن ملدال استاد شیمی دانشگاه کپنهاگن برای تحقیقات در حوزه شیمی آلی سنتزی(synthetic organic chemistry) را به عنوان نامزدهای احتمالی معرفی نموده است. واکنش های شیمیایی ماژولار هستند و سبب می شوند ترکیباتی از واحدهای کوچک طیفی وسیع و مفید از ترکیبات را بسازند.

علاوه بر آنها ادوین ساترن استاد بیوشیمی دانشگاه آکسفورد برای ابداع روشی جهت مشخص توالی یک دی ان ای نیز شانس برنده شدن را دارد.

همچنین لیروی هود نایب رئیس و مدیر بخش علمی موسس سنت جوزف هلث، مایکل هانکاپیلار رییس موسسه پاسیفیک بیوساینس و ماروین کاروترز استاد دانشگاه کلورادو برای تحقیقات خود در حوزه پروتئین و توالی دی ان ای نامزدهای احتمالی نوبل شیمی هستند. تحقیقات جداگانه و مشترک این سه دانشمند ابزارهایی برای پیشرفت در زیست شناسی و پزشکی فراهم نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 472

به "برندگان احتمالی جوایز نوبل چه کسانی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان احتمالی جوایز نوبل چه کسانی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید