روغن ماساژی که دردتان را درمان می نماید

به گزارش مجله همراهان، استفاد از روغن های مانند روغن زیتون برای ماساژ فواید بسیار زیادی دارد از جمله این فوایدحفظ سلامتی پوست و کاهش درد مفاصل است.

روغن ماساژی که دردتان را درمان می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، هیچ چیز به اندازه یک ماساژ آرامش بخش ، خستگی جسمی و روحی بعد از یک روز پر دغدغه را آرام نمی کند . ماساژ نه تنها باعث برطرف شدن گرفتگی عضلات و ماهیچه های بدن می گردد ، بلکه باعث از بین رفتن استرس و اضطراب فرد در عرض چند دقیقه نیز خواهد شد و همچنین اگر ماساژ از طریق یک روغن ماساژ خوب و با کیفیت انجام گردد ، تجربه ماساژ برای فرد لذت بخش تر خواهد شد. هر روغن ماساژی مزایای خاص خودش را دارد و اینگونه نیست که با یکدیگر فرقی نداشته باشند. در این بخش از سلامت به خصوصیات و مزایای 14 نوع روغن ماساژ متنوع خواهیم پرداخت.

1. روغن زیتون

روغن زیتون معمولا برای انجام ماساژ های سبک تر مانند ماساژ سوئدی استفاده می گردد. این روغن سنگین است و با سرعت بسیار کندتری جذب پوست می گردد و به همین دلیل در ماساژ هایی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل استفاده از حرکات مکرر بر روی بدن است.

روغن زیتون از هزاران سال پیش بخشی از فرهنگ مردم مدیترانه بوده است و مردمان آن موقع از روغن زیتون برای پرستش خدایان ، تهیه غذا و داروهای مختلف و سایر اهداف درمانی استفاده می کردند.

فواید:

این ماده تاثیر مرطوب نمایندگی بر روی پوست دارد و یک راه عالی برای مبارزه با خشکی پوست است. استفاده از این ماده به روش صحیح به کاهش آسیب های پوستی و استرس ، برطرف اسپاسم و درد عضلانی یاری می کند. پزشکان اغلب برای درمان لک ، تورم و درد عضلات روغن زیتون را تجویز می نمایند. روغن زیتون همچنین به بهبود گردش خون در بدن یاری می کند و این امر به نوبه خود باعث افزایش سطح انرژی فرد می گردد زیرا سلول ها، مواد مغذی و اکسیژن بیشتری دریافت می نمایند.

2. روغن نارگیل

بسیاری تصور می نمایند که روغن نارگیل سنگین و چرب است اما برعکس این ماده سبک و بدون چربی است و به سرعت جذب پوست می گردد. این ماده حاوی تری گلیسیرید های زنجیره ای است و از این رو برای ماساژ عضلات هدف مورد استفاده قرار می گیرد. روغن نارگیل بیشتر در ماساژ های سنگین مانند ماساژ بافت های عمیق ، ماساژ های قبل از زایمان ، شیاتسو و رفلکسولوژی مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید :

این ماده حاوی اسیدهای چرب با زنجیره متوسط است و به همین دلیل بسیار پایدار است.با ماساژ دادن روغن نارگیل بر روی پوست، پوست لکه دار نمی گردد و در عوض اگر اجازه دهید مدتی بر روی پوستتان باقی بماند، جذب می گردد و از آنجایی که این روغن بسیار پایدار است، پر از چربی های اشباع شده است که از خشک شدن پوست جلوگیری نموده و پوست را مرطوب نگه می دارد. این روغن همچنین برای درمان خارش خفیف یا متوسط پوست نیز مفید است.

روغن نارگیل سرشار از ویتامین E و آنتی اکسیدان هایی است که پوست را سالم نگه داشته و از بروز علائم پیری جلوگیری می کن و. همچنین می توان روغن های دیگر را با آن ترکیب کرد و مورد استفاده قرار داد.

3. روغن بادام شیرین

این روغن که به طور گسترده در ماساژ درمانی مورد استفاده قرار می گیرد، روغنی به رنگ زرد کمرنگ با رایحه ای ملایم و شیرین است. روغن بادام شیرین کمی چرب است و این امر باعث حرکت راحت دست بر روی پوست در هنگام ماساژ می گردد اما با این حال، این روغن سنگین نبوده وبه راحتی جذب پوست می گردد (اما نه آنقدر سریع که احتیاج به استفاده مجدد از آن باشد). بهترین نوع این روغن برای انواع پوست ها مناسب بوده و معمولا باعث تحریک پوست نمی گردد.

فواید:

این روغن بسیار سبک و ملایم است، به طوری که می توان از آن برای پوست کودک نیز استفاده کرد. این روغن همچنین دارای خواص ضدالتهابی نیز هست و پوست را آبرسانی می کند و خارش و جوش را تسکین می دهد، به خصوص در شرایطی مانند درماتیت ، اگزما و پسوزیاریس.

استفاده از این روغن بر روی پوست باعث جلوگیری از آسیب دیدگی ناشی از قرار دریافت در معرض اشعه ماوراء بنفش می گردد. این روغن پوست را تغذیه نموده و باعث روشن شدن پوست های آفتاب سوخته نیز می گردد و درد را تسکین می دهد و موجب آرامش عضلات نیز می گردد.

4. روغن هسته انگور

روغن هسته انگور سبک است و باعث نرمی پوست می گردد و در مقایسه با هر روغن ماساژ دیگری، این روغن پوست را تغذیه نموده و براق نیز می کند. این روغن بوی خاصی نداشته و یک انتخاب عالی برای داشتن یک ماساژ آرامش بخش است.

فواید:

روغن هسته انگور حاوی رسوراترول است که به صورت موضعی خاصیت ضد میکروبی دارد و از رشد پاتوژن ها مانند استافییلوکوکوس اورئوس، سودوموناس آئروژینواز و انتروکوکوس فکالیس جلوگیری می کند. این روغن ویتامین E، اسید لینولئیک و ترکیبات فنولیک موجود در بدن را سالم نگه داشته و از ایجاد التهاب جلوگیری می نمایند . این روغن را می توانید با روغن های دیگر ترکیب نموده و بهره ببرید.

5. روغن آفتابگردان

این روغن سبک برای پخت و پز و همچنین ماساژ مورد استفاده قرار می گیرد و از آنجایی که روغن آفتابگردان به سرعت سفت و غلیظ می گردد، بهتر است آن را در مقادیر کم خریداری کنید و در جای خشک و خنک نگه داری کنید و فشردن یک یا دو کپسول ویتامین E در این روغن موجب ماندگاری بیشتر آن می گردد.

فواید :

روغن آفتابگردان حاوی اسیدهای لینولئیک و اولئیک در درصد بیشتری از روغن زیتون است.این امر باعث بهبود سطح رطوبت پوست و تقویت بافت های آن می گردد.

این روغن با پاکسازی پوست از سموم و ترمیم بافت آسیب دیده آن؛ باعث جلوگیری از بروز پیری زودرس و تقویت سلول ها و جوان سازی پوست می گردد و ماساژ منظم با این روغن، باعث درخشندگی پوست خواهد شد.

6. روغن آرگان

از روغن آرگان خالص معمولا برای ماساژ پوست استفاده می گردد . این روغن سبک و بدون چربی است و فورا پوست را نرم می کند.

فواید:

ماساژ پوست با روغن آرگان موجب افزایش خاصیت ارتجاعی آن می گردد و این امر موجب سفت و محکم شدن پوست و از بین رفتن علائم پیری خواهد شد. این روغن پوست را مرطوب نموده و سطح هیدراتاسیون آن را بهبود می بخشد و همچنین باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب در پوست می گردد . این امر از خشکی پوست جلوگیری نموده و پوست را سالم و درخشان نگه خواهد داشت.ماساژ بافت های عمیق با روغن آرگان باعث تسکین درد شده و تورم و درد مفاصل را کاهش می دهد.

7. روغن بادام زمینی

روغن بادام زمینی نیز برای ماساژ بدن مورد استفاده قرار می گیرد اما با این حال ممکن است بعضی افراد به این روغن حساسیت داشته باشند و به همین دلیل چنانچه در نمناک گفته ایم بهتر است قبل از استفاده از آن از عدم حساسیت به این روغن اطمینان حاصل کنید . این روغن همچنین به عنوان روغن زیرزمینی نیز شناخته می گردد. مردم معمولا روغن بادام زمینی را گرم می نمایند و سپس تمام بدن خود را با آن ماساژ می دهند و این روغن موجب تسکین درد عضلات، بافت ها و مفاصل خواهد شد.

فواید :

این روغن موجب آبرسانی پوست می گردد و از آنجایی که حاوی ویتامین E است، پوست را تغذیه نموده و انرژی را افزایش می دهد. این روغن به دلیل داشتن رایحه ای معطر، بیشتر در ماساژ آروماتراپی مورد استفاده قرار می گیرد و موجب جوان سازی پوست و آرامش فرد نیز خواهد شد.

8. روغن کنجد

این روغن به عنوان روغن ماساژ در آیورودا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ماساژ با روغن کنجد ساختار بدن را که شامل رباط ها، ماهیچه ها و تاندون ها است تقویت می کند و غلیظ است و پوست را چرب می کند.

فواید :

روغن کنجد بخشی جدایی ناپذیر از طب تایوانی است که در آن جا بیشتر برای تسکین درد التهابی مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد. ماساژ با روغن کنجد به کاهش آسیب های پوستی ناشی از قرار دریافت در معرض اشعه ماوراء بنفش یاری می کند.در آیورودایی از روغن کنجد به روش آبیانگا استفاده می گردد و این یک روش ماساژ است که شامل گرم کردن روغن و مخلوط کردن آن با بعضی گیاهان می باشد.

9. روغن آووکادو

این روغن سبز از آووکادو سرد و بسیار سنگین است و قبل از انجام ماساژ، با روغن های سبک تر مخلوط می گردد. این روغن حاوی لاتکس طبیعی است و بنابراین در صورت داشتن حساسیت به این ماده بهتر است از این روغن استفاده نگردد.

فواید:

این روغن سرشار از ویتامین ها ، مواد مغذی ضروری مانند اسید لینولئیک، اسید اولئیک، اسید لینولنیک، بتاکاروتن، بتا سیتوسترول، لیستین و ویتامین های A، C، D و E است که همه این ویتامین ها خاصیت ضد التهابی دارند و از پوست در مقابل بروز علائم پیری مانند چین و چروک و همچنین شرایطی مانند پسوریازیس محافظت می کند . این روغن همچنین موجب تقویت پوست نیز می گردد. روغن آووکادو، سنتز کلاژن را تقویت می کند و این بدان معنا است که باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و نرم شدن و کاهش خطوط آن می گردد.

10. کره شاا

کره شاا از دانه های درخت شاا استخراج می گردد که بومی آفریقا است. این کره به شکل دانه است و در دمای اتاق جامد می باشد و به کره معمولی شباهت دارد . این کره بسیار سنگین و چرب است، به همین دلیل قبل از انجام ماساژ این کره را با روغن های سبک تر ترکیب می نمایند. کره شاا حاوی لاتکس است و بنابراین افرادی که به این ماده حساسیت دارند نباید از آن استفاده نمایند.

فواید:

کره شاا حاوی ترکیبات ضد التهابی مانند توکوفرول ها، استرول ها، فنل ها و تری تپان ها است . این ترکیبات آنتی اکسیدان قوی هستند و به همین دلیل در صنعت زیبایی از محبوبیت بالایی برخوردارند و در کرم ها نیز از آن ها استفاده می گردد.

11. روغن جوجوبا

اگرچه به این ماده روغن گفته می گردد اما دقیقا مثل کره شاا، جوجوبا نیز روغن نیست.این ماده نوعی موم است که از دانه های گیاه جوجوبا استخراج می گردد اما برخلاف کره شاا، چرب نیست.این روغن به دلیل داشتن خاصیت ضدباکتریایی برای درمان آکنه های پشت کمر بسیار مناسب است؛ به همین دلیل برای ماساژ پشت استفاده می گردد ، روغن جوجوبا به سرعت جذب پوست می گردد و از این رو احتیاج به استفاده مجدد دارد.

فواید:

این روغن اثرات اگزما، درماتیت سبورئیک، آکنه و درماتیت حاد بر روی پوست را ترمیم می کند که این امر به دلیل وجود استر موم سرشار در روغن جوجوبا است که باعث کامل بودن این روغن برای ماساژ پوست می گردد. روغن جوجوبا یک انتخاب عالی برای ماساژ آروماتراپی است، زیرا می توان آن را با سایر گیاهان و روغن های مفید ترکیب کرد و این روغن همچنین باعث تحریک پوست نمی گردد.

12. روغن زردآلو تلخ

روغن زردآلو تلخ دارای بافتی مشابه با روغن بادام است و سرشار از ویتامین E می باشد.این روغن همچنین ماندگاری طولانی تری نسبت به سایر روغن های ماساژ دارد ، سبک است و به راحتی جذب پوست می گردد و بیشتر برای ماساژ آروماتراپی (سوئدی) استفاده می گردد.

فواید :

روغن زردآلوی تلخ در طب سنتی برای معالجه بیماری های پوستی استفاده می گردد.این روغن پوست را تغذیه می کند و از بروز خشکی آن جلوگیری می کند .این روغن ماساژ برای درمان بسوریازیس بسیار مفید است و دارای بافت صافی می باشد و همچنین باعث تسریع بهبودی پوست می گردد و جوش و خارش را به حداقل می رساند ، پوست را سفت و محکم نموده و از بروز خطوط ریز جلوگیری می کند.

13. روغن هسته انار

روغن هسته انار بوی خوبی دارد و برای ایجاد آرامش و جوان سازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد ، سرشار از ویتامین E و فیتواسترول هایی است که پوست را مرطوب و زیبا نگه می دارند، بسیار سبک است و پوست را چرب و روغنی نمی کند و بنابراین برای ماساژ های عمیق مناسب است.

فواید :

روغن انار سرشار از ترکیبات پلی فنولیک است و بیشتر برای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن مورد استفاده قرار می گیرد . ماساژ بدن با این روغن باعث بهبود خاصیت ارتجاعی و رطوبت پوست می گردد.

14. روغن فندق

این روغن نیز که به عنوان روغن ماساژ مورد استفاده قرار می گیرد سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی است و به دلیل فوایدی که برای پوست دارد، در هاوایی و فیلیپین بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

فواید :

این روغن عمدتا به منظور محافظت از پوست نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد و خاصیت نرم نمایندگی و آبرسانی این روغن موجب جلوگیری از بروز خشکی پوست می گردد و این ماده حاوی لیپیدها و ترکیباتی از اسیدهای چرب اشباع نشده است که باعث بهبود بافت پوست می گردد ، برای تسکین پوست های سوخته بسیار مناسب است و از بروز علائم پیری نیز جلوگیری می کند.

برای به حداکثر رساندن فواید روغن های ذکر شده می توانید آن ها را با سایر روغن های مفید ترکیب نموده و از ماساژ با آن ها لذت ببرید و استرس و اضطراب به وجود آمده بعد از یک روز پر مشغله را به راحتی از بین ببرید . هیچ یک از این روغن ها مضر نیستند، مگر اینکه به یک ماده خاص حساسیت داشته باشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1448

به "روغن ماساژی که دردتان را درمان می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روغن ماساژی که دردتان را درمان می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید