موسوی: ملاقات ریچاردسون با ظریف مربوط به چند ماه پیش است

به گزارش مجله همراهان، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره ادعای ریچاردسون مبنی بر ملاقات با ظریف درباره آزادی مایکل وایت گفت که این ملاقات مربوط به چند ماه پیش است.

موسوی: ملاقات ریچاردسون با ظریف مربوط به چند ماه پیش است

به گزارش گروه سیاست خارجی مجله همراهان، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (آدینه) و در پی تبادل مایکل وایت با مجید طاهری درباره اظهارات بیل ریچاردسون که مدعی شده است با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در خصوص دیدار نموده، این دیدار را تایید کرد و آن را مربوط به چند ماه پیش دانست.

وی گفت: ریچادسون چند ماه پیش درباره آزادی مایکل وایت تبعه آمریکایی زندانی در ایران با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو نموده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در عین حال بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به کوشش های انساندوستانه که منجر به آزادی گروگان های ایرانی در آمریکا و خارج از این کشور گردد، پاسخ مثبت داده و از این فرایند استقبال نموده است.

به گزارش فارس ، بیل ریچاردسون که بین سال های 2003 تا 2011 فرماندار ایالت نیومکزیکو بوده از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل به عنوان دو نفر از مقام های ارشدی نام برده که با آنها در خصوص آزادی وایت مذاکره نموده است.

ریچاردسون در توئیتر مدعی شده هنگام جاری بودن مذاکرات برای آزادی وایت به طور منظم با مقام های ارشد ایران دیدار نموده است. او همراه با این پیغام، لینک مربوط به بیانیه ای از مرکز ریچاردسون را که در آن توضیحات کامل تری درباره این دیدارها ارائه شده قرار داده است.

مرکز ریچاردسون در این بیانیه خاطرنشان نموده است: در جریان این مذاکرات، آقای فرماندار ریچاردسون به طور منظم با مقام های بلندپایه ایران از جمله وزیر خارجه محمد جواد ظریف و سفیر ایران در سازمان ملل، مجید تخت روانچی دیدار می کرد.(بیشتر بخوانید)

براساس این گزارش، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر بیان کرد مایکل وایت از ایران خارج شده است و پس از آن فاکس نیوز در خبری بیان کرد که مایکل وایت با مجید طاهری پزشک ایرانی مبادله شده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز پنجشنبه شب در توئیتی نوشت: خرسندم که دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی به خانواده هایشان ملحق می شوند. استاد عسگری روز چهارشنبه به جمع خانواده شان برگشتند. این اتفاق می تواند برای تمامی زندانی ها بیفتد. نیازی به دست چین کردن نیست. گروگان های ایرانی بازداشت شده در آمریکا باید به خانه برگردند.

طاهری به جرم نقض قوانین یکجانبه تحریم های ضدایرانی آمریکا به تحمل 16 ماه حبس محکوم شده بود. یک مقام آمریکایی به فاکس نیوز گفته ایشان از 33 سال پیش ساکن آمریکا است و در ایالت فلوریدا طبابت می نماید.

19 دی ماه سال 1397 بهرام قاسمی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس خبری بیان کرد که یک شهفرایند آمریکایی به نام مایکل وایت در شهر مشهد بازداشت و موضوع، در نخستین روزهای دستگیری به وسیله دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران به اطلاع دولت آمریکا رسید و دولت متبوع وی از همان ابتدای بازداشت، در جریان این دستگیری قرار داشته است.

در همین خصوص نیز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران شب گذشته درباره آزادی مایکل وایت توضیحاتی ارائه کرد و گفت: مایکل وایت با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی، در خصوص سایر جرایم خود مشمول رأفت اسلامی شده و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت و با در نظر داشت ملاحظات حقوق بشری، امروز با حکم قاضی پفراینده آزاد و از کشور خارج شد.(اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hmvd.ir شناسه مطلب: 1108

به "موسوی: ملاقات ریچاردسون با ظریف مربوط به چند ماه پیش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موسوی: ملاقات ریچاردسون با ظریف مربوط به چند ماه پیش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید